Spansk dommerforbund fjerner Franco-regel

Den nye organisering af dommerstanden i Spanien har allerede ført et par ændringer med sig – herunder en mere end 50 år gammel regel, som blev indført under General Francos regime. Den vender vi lige tilbage til.

Den største ændring er en direkte afløber af Real Madrid TVs mange indslag om dommerfejlene. Hidtil er dommerne blevet udpeget til de enkelte kampe med flere dages varsel, men med den nye regel bliver dommeren først udpeget til kampen dagen inden opgøret og på den måde håber man, at der vil blive mindre tid til at forberede videoer hos Real Madrid TV, som dog har proklameret, at man fortsat vil være opmærksomme.

Og så til Franco-reglen. Til den kommende sæson vil det spanske dommerforbund kun titulere dommerne med det ene af deres efternavne. I Spanien har man typisk to efternavne, det første efter faderens familie og det andet efter moderens familie.

Tilbage i 1970erne havde man i Spanien en dommer, som hed Ángel Franco Martínez. Dengang kørte man også kun med et efternavn, så han blev naturligvis tituleret Ángel Franco, men han havde en række uheldige præstationer og derfor blev hans fejl kaldt Franco-fejl og det kunne Generalen naturligvis ikke leve med.

Derfor blev man pålagt at kalde dommerne for begge deres efternavne og den regel har man altså haft helt op til i dag.

Nu fjerner man reglen igen og begrundelsen er, at man følger international fodbold, hvor dommerne også kun tituleres med et efternavn og derved håber man at dommerne også bliver humaniseret.

Seneste artikler...