Madridista.dk mener

Vi har tabt på forhånd! Missionen må være at undgå en ydmygelse. Real Madrid har ingen chance for at vinde mesterskabet i år. Cristiano Ronaldo er færdig på topplan. Uduelige Gareth Bale skal sælges – nu!

Antallet af bombastiske udsagn er direkte proportionalt med antallet af rullende øjne fra undertegnede. For ikke blot er det decideret usagligt, men også modstridende med hele Real Madrids fundament. Vi var ikke blevet til verdens mægtigste klub, hvis ledelsen bestod af underkuede danske, 'fodboldeksperter' med dommedagsprofetier og smarte one-liners – tværtimod.

For grunden til, at vores klub er, hvor den er, skyldes, at spillere, ledelse og fans har haft troen på succes, selv når tingene, så allermest komplicerede ud.

Så kald mig bare hovski-snovski, udansk eller virkelighedsfjern, men jeg er ikke i tvivl. Vi bliver mestre i indeværende sæson, og vi tager første skridt søndag aften.

Og hvad bygger jeg så det på? For Real Madrid har på det seneste – og det medgiver jeg gerne – spillet som en pose daggamle Doritos, alt i mens Barcelona – hvilket jeg også gerne bakker op om – har leveret langt over evne.

Så kigger man udelukkende på indeværende form, så ligner opgaven en klassisk Uriaspost.

Men – for der er et kæmpe men – disse, fodboldverdenens største opgør, lever nemlig sit eget liv, hvor en genialitet, et sandt arbejdsraseri eller en overjordisk målmand afgør forskellen på succes og fiasko.

Det er de færreste El Clásico, der afgøres på, at det ene hold er et bedre mandskab end det andet – for ærlig talt – forskellen i spillermateriale de to klubber i mellem er lig nul.

På samtlige pladser er begge hold head-to-head verdensklasse, og en ting må begge lejre trods alt kunne blive enige om: Det er – måske, med understregning og fed tekst, - kun Bayern München, der for alvor kan prale af at være besat i samme grad på pladserne.

Med andre ord er det ikke klubbernes grundlæggende kvalitet, der er udslagsgivende, det er ikke kampform, det er viljen og de funklende øjeblikke, der bliver afgørende.

Og netop de parametre har Real Madrid lige så gode muligheder for at vinde kampen søndag aften, som Barcelona har det.

Naturligvis er det en bet at skulle undvære James Rodríguez, men hvis Bale kan bygge videre på opgøret mod Levante, så vil vi givetvist ikke mangle colombianeren synderligt, og med en udhvilet Kroos, en tilbagekommen Modric, en frisk Ramos og en ligeså frisk Pepe, så er det svært at finde de helt store negativer frem. Cristiano

Ronaldo skriger de igen. Tastatur-terroristerne, der gerne vil have mening om tingene. Oftest i pausen mellem konfirmationsundervisningen og udvidet svømning. Ikke fordi de mener det, men fordi det lyder smart.

Og ja, den kære portugiser har de seneste uger lignet en fuld mand på en stjålen cykel, hvis baghjul er punkteret og forhjulet fraværende, men er der en mand, der lever for de store opgør, og som i den grad kan trække sig op ved nakkehårene, så er det netop Cristiano Ronaldo.

Hævngerrigheden, egoismen og vindermentaliteten er netop de dyder, der gør, at vi roligt kan hænge vores hat på, at han – igen – får Dani Alves til at ligne en motionscyklist i et Formel 1-felt, og trækker det længste strå overfor Barcelonas defensiv.

Det har han gjort så mange gange før, og det gør han nok igen. Jeg er helt rolig.

Du bør være det samme, kære madridista, vi er uden sammenligning fodboldhistoriens største klub; og det er i kampe som den på søndag, vi understreger, hvorfor det forholder sig sådan.

Hala Madrid!

Seneste artikler...