Alberto Toril før vigtig CL-kamp: Vi skal angribe og forsvare sammen

Logo Realmadrid 010101

Real Madrid Femenino har ét point efter to Champions League-gruppekampe, og i aften venter en udebanekamp imod Paris FC. Forud for kampen har cheftræner Alberto Toril og holdets venstreback Olga Carmona udtalt sig til pressen om opgøret.

Her følger først Torils udtalelser:
- Det bliver en svær kamp mod en stærk modstander, der har deres styrker, ligesom vi har. Vi skal levere en seriøs, jævnbyrdig og velafbalanceret præstation. Vi skal håndtere de 90 minutter godt og vide, at der vil være muligheder. Vi skal være meget beslutsomme. Hvis vi er kompakte og solide, har vi en chance for at vinde.

- Paris FC er et meget hurtigt hold i kontrafasen. De straffer dig, hvis du mister bolden på svære områder. De er et hold, der angriber hurtigt, så nøglen bliver at kontrollere og passe godt på bolden. Det vigtigste bliver at angribe og forsvare sammen.

Carmona havde følgende at sige om kampen:
- Selvom vi har nogle spillere ude, har vi mange alternativer. Vi er meget motiverede i denne turnering. Vi ved, hvilken fantastisk offensiv vi har, men det afgørende bliver, at vi arbejder som en enhed ved at angribe og forsvare sammen.

- Vi ved, at denne konkurrence historisk set er meget vigtig for herreholdet, og vi ønsker, at den også skal være vigtig for kvindeholdet. Vi vil begynde at skrive vores egen historie. Men først vil vi vinde i morgen og fortsætte med at have muligheder i dette gruppespil.

Seneste artikler...