Real Madrid Femenino står til at miste Olga Carmona til Paris SG

Real Madrid Femenino står til at miste en af sine helt store profiler til den kommende sæson.

 

Paris SG har nemlig givet Olga Carmona et gigantisk tilbud om at komme til den franske hovedstad på en fri transfer til den kommende sæson og eftersom den spanske VM-matchvinder angiveligt ikke har planer om at forlænge kontrakten i den spanske hovedstad, ligner Paris SG som et godt bud på en kommende arbejdsgiver.

Paris SG er med i kampen om alle titler i Frankrig og er også videre i Champions League og forhandlingerne om en ny kontrakt med Real Madrid Femenino skal angiveligt være skrinlagt for adskillige måneder siden.

Olga Carmona er den tredjesidste spiller i den nuværende trup, som har været med fra starten (de to andre er Misa Rodríguez og Teresa Abelleira) og fra positionen som venstreback har hun rekorden for flest spillede kampe, nemlig 182, og hun har scoret 28 mål og lavet 25 assists.

Seneste artikler...