Håland-feber i Spanien: Real Madrid med bedre Dortmund-historik end Barcelona

Der florerer for tiden rigeligt med rygter om, hvor Erling Håland skal skifte til, hvis Dortmund sælger ham til sommer. Både Barcelona og Real Madrid er blevet flittigt nævnt, og i går var Hålands far, Alf-Inge Håland, og spillerens agent, Mino Raiola, på besøg i Spanien, hvor de først besøgte Barcelona og senere Real Madrid.

Angiveligt er planen, at de nu skal på rundtur i England og snakke med de interesserede topklubber, men alene besøget i Spanien har pustet godt gang i rygtemøllen i Spanien i forhold til, hvem af de spanske giganter, der har størst chance for at løbe med nordmanden.

I den forbindelse har man i spansk presse fokuseret på nogle af de handler, som Real Madrid og Barcelona har lavet med Dortmund de senere år, og her står Los Blancos umiddelbart med de bedste kort på hånden. Florentino Pérez og Dortmund-direktør, Hans-Joachim Watzke, har angiveligt et godt forhold, og det har mundet ud i flere klubskifter de to klubber imellem de senere år.

For tiden er Reiner på leje i et par sæsoner hos Dortmund, og før det gjaldt det Achraf Hakimi, der spillede sig til en status som en af verdens bedste wingbacks i sin tid i det tyske. Tilbage i 2011 købte Real Madrid desuden den dengang lovende Nuri Sahin, der dog aldrig blev en succes, men her fik man også en lejeaftale op at stå med Dortmund, så han kunne forsøge at genfinde sit niveau.

Barcelonas oplevelser med Dortmund er mere blandede. I 2018 blev angriberen Paco Alcácer udlejet til Dortmund, som sæsonen efter købte ham, men før det var det et noget pinligt forløb, da Ousmane Dembélé først gik i træningsstrejke i Dortmund, hvorefter Barcelona smed en enorm sum penge for at hente den hurtige franskmand.  

Om historikken imellem klubberne overhovedet kan komme til at betyde noget er endnu uvist, og ligegyldigt hvad, skal man formodentlig være klar til at smide en god sum penge for Håland, der er et af fodboldverdenens varmeste navn for tiden.

Seneste artikler...