Et trofæ hver 23. kamp: En trænerlegende takker af

Det er nu officielt, at Real Madrid skal finde en ny cheftræner, da Zinedine Zidane har takket af i klubben, og ser man tilbage på franskmandens bedrifter i spidsen for Los Blancos, er det historisk set en kæmpe trænerskikkelse, som man nu skal erstatte. 

I klubbens historie har kun én træner vundet flere trofæer end Zidane. Det var Miguel Muñoz, der vandt 14 trofæer og dermed slår Zidanes 11, men sidstnævnte har nået sine titler på 342 kampe færre end Muñoz, der var cheftræner for klubben i 1960'erne og i første halvdel af 70'erne. De næste på listen over flest trofæer er Luis Molowny med otte, Vicente del Bosque med syv og Leo Beenhakker med fem. 

Muñoz nåede op på 605 kampe i spidsen for Real Madrid, og her nåede Zidane, der har næstflest kampe som cheftræner i klubbens historie, med sine 263 kampe ikke engang halvvejs. Det betyder, at Zidane vinder et trofæ hver 23. kamp, og det er naturligvis det stærkeste snit i klubbens historie. 

Af de 263 kampe med Zidane i spidsen har holdet vundet 174, spillet 53 uafgjort og tabt 36, hvilket giver en sejrsprocent på 66 %. Til sammenligning ligger de næste trænere på listen over flest kampe i spidsen for holdet som følgende: Muñoz vandt 59 % af sine kampe, del Bosque vandt 54 %, Beenhakker vandt 61 % og Molowny vandt 58 %. José Mourinho, der har sjetteflest kampe som cheftræner for Real Madrid, slår dog Zidane med sin sejrsprocent på næsten 72 %. 

Zidane vil især blive husket for sine tre Champions League-titler på stribe mellem 2016 og 2018, men som lidt malurt i bægeret fik han aldrig knækket koden til triumf i Copa del Rey - en turnering han dog heller aldrig virkede til at prioritere særlig højt. 

Seneste artikler...