Flere gengangere fra Ancelottis første Real Madrid-periode

Det er seks år siden, at Carlo Ancelotti blev fyret i Real Madrid efter en 2014/15-sæson, hvor man i første halvdel af sæsonen vandt den europæiske Super Cup og VM for klubhold, men i anden halvdel ikke vandt hverken ligaen, som man tabte med to point, Copa del Rey eller Champions League, hvor man røg ud i semifinalerne.

Af de spillere, som Ancelotti havde i truppen dengang, er der i den nuværende spillertrup en del gengangere. Fem forsvarsspillere var også at finde i Real Madrid i 2015, og her er Dani Carvajal og Nacho formodentlig stadig at finde i den kommende sæson. Til gengæld er det mere tvivlsomt med Raphaël Varane, Sergio Ramos og Marcelo, hvis fremtider i klubben er uvisse, og især sidstnævnte har da også gennemgået et enormt niveaufald siden italienerens første periode i klubben.

På midtbanen kommer Ancelotti til at få gensyn med to spillere, der fortsat holder verdensklasseniveauet, selvom de er oppe i 30’erne, nemlig Luka Modric og Toni Kroos. Casemiro var udlejet til Porto i Ancelottis anden sæson, mens han i den første blot fik sporadiske minutter; 274 i LaLiga og 144 i Champions League. Brasilianeren var heller ikke i truppen, da holdet vandt La Décima.

Til den nye sæson bliver det spændende at se, om Martin Ødegaard får chancen under Ancelottis ledelse, og det var faktisk italieneren, der gav Ødegaard debut tilbage i 2015, da han i holdets sidste ligakamp skiftede den blot 16-årige nordmand ind i stedet for Cristiano Ronaldo. Isco er også en genganger, og det var under Ancelotti, at han spillede sin bedste fodbold i Real Madrid, men meget vand er som bekendt løbet gennem åen sidenhen, og han kan muligvis også snart være fortid i klubben.

I angrebet findes fortsat Karim Benzema, der blot har højnet sin status i de senere sæsoner og er holdets absolutte offensive omdrejningspunkt, og derudover kan Gareth Bale, som Ancelotti på gårsdagens pressekonference ikke ligefrem talte ud af holdet, også være at finde i næste sæsons spillertrup.

Til sidst kan også Borja Mayoral være at finde i truppen, hvis ikke Roma benytter sig af deres købsauktion. Spanieren fik ingen spilletid under Ancelotti, men var i spillertruppen til en enkelt kamp i LaLiga, hvorfor han hører med her på listen.

Seneste artikler...