Kroos: Vil helt sikkert slutte karrieren i Real Madrid
Toni Kroos har officielt trukket sig tilbage fra landsholdsfodbold, og i et interview med tyske Bild sætter han nogle ord på, hvad der nu er i vente i resten af hans karriere.
Kroos har kontrakt med Real Madrid i to år mere, og om det siger han:
- Jeg mener, at året 2023 er passende, der vil jeg være 33. Så må jeg beslutte, om jeg vil forlænge med Real Madrid med en sæson eller to, det er stadig åbent, men jeg er fuldstændig sikker på, at jeg vil slutte karrieren i Real Madrid.
Kroos bemærkede i øvrigt, at han til tider har følt større anerkendelse i Spanien end i Tyskland:
- Jeg vil ikke anklage nogen i Tyskland, fordi der er mange fans, der sætter pris på mig, men til tider har jeg haft følelsen af, at nogen ikke satte pris på det, jeg gjorde i løbet af mine elleve år (på landsholdet, red.). Det er anderledes i Spanien. Alle har været taknemmelige for mig siden min første kamp for syv år siden.
Kroos siger desuden om beslutningen om at trække sig tilbage fra landsholdet:
- Jeg har brug for perioder med hvile, som jeg ikke har haft mulighed for at få som landsholdsspiller i disse elleve år.
