Tilskuer-kapacitet på 40%

Spansk fodbold fik i går endelig afklaring på, hvor stor tilskuer-kapaciteten må være, når LaLiga sparkes i gang om en uge.

Den spanske regering har meldt ud, at de spanske stadions må fyldes 40% og dermed er der grundlag for, at Real Madrid vender tilbage til Estadio Santiago Bernabéu, som er under renovering. Dette er også grunden til, at man har fået lagt turnerings-programmet således, at man indleder sæsonen med tre udekampe, inden man i fjerde spillerunde tager imod Celta.

Her bliver der altså plads til omkring 30.000 tilskuere, som på nærmeste hånd kan komme til at se, hvordan arbejdet med moderniseringen skrider frem og her kan de også se det nye græstæppe, som kan opdeles i sektioner og skubbes ind under tribunen, når stadion til sin tid skal tages i brug til andre ting, som for eksempel koncerter.

Seneste artikler...