Florentino Perez: Det bliver emotionelt at vende tilbage til Bernabéu

Udover at byde velkommen til Eduardo Camavinge, brugteFlorentino Pérez også franskmandens præsentation til at fejre at man på søndag vender tilbage til Estadio Santiago Bernabéu for første gang, siden man slog Barcelona i marts sidste år.

- Vi kommer fra en meget svær tid på grund af pandemien. Den 1. marts 2020 var sidste gang vi kunne være sammen allesammen på Bernabéu, og det glæder mig at sige at fodbolden nu vender tilbage til Santiago Bernabeu, efter denne svære og mærkelige tid.

Hvis man skulle finde en positiv ting ved pandemien, var det at man kunne fremskynde renovationen af Bernabeu, som står til at blive færdig i december 2022. Og man har gjort et stort stykke arbejde for at sikre af fansene nu kan vende tilbage til hjemmebanen på søndag.

Inden sæsonens start bad man om at spille sine tre første kampe på udebane, så man, sammen med landskampspausen, kunne give stadion det sidste boost inden man vender tilbage. Og siden tirsdag har der været græs på banen, så man kan indlede sæsonen hvor Real Madrid hører til, efter man spillede slutningen af 2019/20-sæsonen og hele 2020-/21 sæsonen på Estadio Alfredo Di Stefano i Valdebebas.

Seneste artikler...