Ancelotti før PSG: Spillerne er vant til disse kampe

Carlo Ancelotti har udtalt sig til Real Madrids egne mediekanaler om den kommende kamp imod PSG, og her følger, hvad italieneren sagde.

Ancelotti udtalte sig blandt andet om hjemmebanefordelen:
- Jeg ved præcis, hvordan Bernabéu er, og vi er endnu mere motiverede. Vi er helt klar over, at vi ikke kun spiller denne kamp selv, fordi hele madridismoen er bag os og skubber os fremad, og det gør os stærkere.

- Vi forbereder os til kampen nu. Alle er motiverede, og det er klart fra en træners synspunkt, at det er vigtigt at være bevidst om atmosfæren for at sikre os, at det ikke bliver for nervøst. Disse spillere er vant til denne slags kampe. Vi føler os meget stærkere efter Real Sociedad-kampen. Det gik godt alt sammen, og vi er meget spændte, ivrige og motiverede.

Seneste artikler...