Toni Kroos træner med forud for PSG-opgør

Der var gode nyheder fra Valdebebas i dag, forud for onsdagen vigtige kamp mod PSG, da Toni Kroos vendte tilbage på træningsbanen med holdkammeraterne efter en mindre skade, der gør ham tvivlsom til onsdagens kamp.

Selvom tyskeren vendte tilbage til træningen med holdkammeraterne i dag, er han dog stadig tvivlsom til opgøret i morgen, og en beslutning omkring spilletid til tyskeren kan komme ned til sidste øjeblik.

Ancelotti håber dog på at Kroos når at blive klar, da han er udset som den spiller der skal udfylde hullet efter Casemiro, der pådrog sig en karantæne efter et gult kort i det første opgør. Ferland Mendy sidder også ude, og hvis Kroos må sidde over, er det altså 3 spillere fra Ancelottis foretrukne startellever der mangler.

Carlo har dog en plan klar i tilfælde af at Kroos må sidde over. Og manden der skal fylde hans plads er Eduardo Camavinga. Den unge Franskmand spillede en stor kamp i weekenden med Real Sociedad, og det ligner at han, med hjælp fra Valverde, skal overtage de defensive pligter fra Casemiro og Kroos.

Seneste artikler...