Godt landsholdsnyt: Valverde til VM og Vinícius med første landsholdsmål

Der var flere Real Madrid-spillere i aktion i den sydamerikanske kvalifikation til det kommende VM natten til fredag, og her var der heldigvis godt nyt.

Mest positivt er det, at Uruguay slog Peru på hjemmebane med 1-0 og derved endegyldigt sikrede sig en plads til VM 2022. Her spillede Fede Valverde hele kampen, og han er naturligvis selvskrevet til VM-truppen, såfremt han holder sig fri for skader.

Den anden gode nyhed er, at Vinícius fik scoret sit første mål for det brasilianske landshold i den flotte 4-0-sejr over Chile. Brasilien har endnu ikke tabt en kamp i kvalifikationen og virker sikre på at sikre sig førstepladsen i kvalifikationstabellen, men for Vinícius var det naturligvis alligevel vigtigt at få gang i målscoringen på landsholdet også.

Vinícius blev skiftet ud efter 75 minutter ved stillingen 3-0, mens Casemiro fik 82 minutter på banen. Rodrygo sad på bænken hele kampen.

Seneste artikler...