Kovacic får chancen i morgen

Mange - denne skribent inkluderet - så med bekymret mine Kovacic´ ansigts-udtryk umiddelbart efter den europæiske Super Cup, hvor kroaten tydeligvis skuffet over ikke at have været i aktion, lignede en der var på vej væk fra klubben.

 

I morgen ser han dog ud til at få chancen i den spanske Super Cup, når Real Madrid gæster Barcelona i det første opgør og dermed viser Zinedine Zidane, at der fortsat er brug for den dygtige kroatiske midtbanespiller, som ligner en oplagt afløser for Luka Modric i Real Madrid.

 

Og det er netop Modric, han skal agere vikar for i morgen, idet Real Madrids 10er afsoner karantæne for den udvisning, han fik for tre år siden, da Real Madrid senest spillede spansk Super Cup.

 

Midtbanekonkurrencen er ekstra hård i Real Madrid i denne sæson, hvor både Dani Ceballos og Marcos Llorente er kommet til.

Seneste artikler...