Reguilón og Achraf truer Marcelos fremtid i Real Madrid
Marcelo blev udskiftet efter en time i holdets seneste kamp imod Betis, da han havde pådraget sig endnu en skade, der før coronakarantænen stod til at holde ham ude af returopgøret imod Manchester City.
Skader har generelt været et problem for brasilianeren i denne sæson, og samtidig har Ferland Mendy imponeret og i perioder lignet et sikkert førstevalg på venstrebacken. Marcelo har blot spillet 19 ud af 39 mulige kampe i sæsonen, og efter 13 sæsoner i klubben virker viceanføreren ikke til at kunne finde sit tidligere niveau.
Spørgsmålet er, om Marcelo er i gang med sin sidste sæson i klubben, da de udlejede spillere, Sergio Reguilón og Achraf Hakimi, ligner to spillere, som er modne til at vende tilbage til Real Madrids førstehold. 23-årige Reguilón har spillet 25 kampe i sæsonen for Sevilla, hvor det er blevet til ét mål og fire assists. Han er Julen Lopeteguis klare førstevalg på venstrebacken, hvor han har spillet 22 ud af 27 kampe i ligaen, hvoraf alle har været som starter.
Achraf er også i spil som afløser for udlejede Álvaro Odriozola, der ikke synes at have en fremtid i klubben, men marokkaneren kan også spille venstreback, og i Dortmund bruges han regelmæssigt længere fremme på banen som enten wingback eller kantspiller. 21-årige Achraf har spillet i samtlige af Dortmunds 37 kampe i sæsonen, og her er det blevet til syv mål og ti assists.
Begge spillere har altså vist sig holdbare i sæsonen indtil videre, hvilket står i kontrast til Marcelos skadesproblemer og svingende form. Omvendt syntes Marcelo før den seneste skade at have spillet sig mere ind i varmen end tidligere på sæsonen, hvor han blandt andet viste stor spillelyst og godt niveau i El Clásico.
