Modric-beslutning får ikke indvirkning på Ødegaard-planer
Luka Modric´ beslutning om at blive i Real Madrid frem til kontraktudløb i 2021 får ikke umiddelbart indvirkning på klubbens planer med Martin Ødegaard.
Den norske offensiv-spiller har gjort det forrygende i Real Sociedad og derfor er planerne i hovedstaden fortsat at hente ham tilbage et år før tid og gøre ham til en del af truppen i den kommende sæson. I Real Madrid er man overbeviste om, at der vil være plads og spilletid til begge spillere og samtidig er planerne rettet mod at skille sig af med andre spillere for at skabe plads til Martin Ødegaard.
Real Sociedad er dog fortsat indstillet på at beholde Martin Ødegaard i den kommende sæson også, men Real Madrid skal være klar til at yde den baskiske klub en hjælpende hånd i form af udlejning af en eller flere spillere. Tidligere har Kubo været nævnt som et emne, men også spillere som Brahim og Odriozola kan være muligheder.
