Lønnedskæringer forværrer PSG’s chancer for at forlænge med Mbappé
Den franske storklub, Paris Saint-Germain, er for tiden i forhandlinger med nogle af truppens mest løntunge stjerner med hensyn til en nedskæring af deres løn, så klubben bedre kan klare sig igennem fodboldpausen.
PSG er nødsaget til at foretage nogle mere drastiske ændringer i lønbudgettet end Real Madrid. I Real Madrid afgiver spillerne 10 % af deres løn (hvilket kan blive til 20 %, hvis sæsonen ikke genoptages), men i den franske hovedstadsklub vil man ifølge den franske avis, Le Parisien, have spillerne til at give afkald på minimum 50 % af deres løn.
Naturligvis er coronavirussens hærgen i verden forfærdelig, og fodboldpausen er ubelejlig for alle store fodboldklubber, men for PSG kan det yderligere forværre klubbens chancer for at holde på Mbappé. Klubbens plan er at præsentere et tilbud, der er godt nok til, at den unge franskmand vil acceptere at blive i Frankrig, men PSG står til at miste 300 millioner euro på grund af coronavirussen, hvorfor det er usandsynligt med en lønstigning til Mbappé.
PSG’s kvaler med lønbudgettet kan dermed vise sig som en fordel for Real Madrid, der har udset franskmanden som det store transfermål i sommeren 2021.
