Marcelo vil blive
Transfervinduets åbning nærmer sig og endnu en gang står Marcelos navn højt på listen over spillere, som skal forlade Real Madrid. I hvert fald hvis man skal tro på rygterne.
Men den brasilianske venstreback har efter sigende ingen planer om at forlade den spanske hovedstad, heller ikke selv om det ser ud til, at han har tabt kampen om startopstillingen til Ferland Mendy.
Marcelo synes at have indstillet sig på, at hans rolle har ændret sig i Real Madrid, men han er villig til at blive og kæmpe for sin plads og han skal angiveligt have fortalt sine holdkammerater og sit bagland, at han ikke finder et bedre sted at være end i Real Madrid.
Marcelo har været i Real Madrid siden 2006 og det er blevet til 4 spanske mesterskaber, 2 Copa del Rey, 4 spanske Super Cup, 4 CL-titler, 3 europæiske Super Cup og 4 VM for klubhold.
