Dårlige CL-minder uden Ramos
Sergio Ramos missede dagens indledende træning i Ciudad Real Madrid og dermed må hans deltagelse i morgendagens CL-kamp mod Shakhtar Donetsk betegnes som værende i fare.
Og det er dårligt nyt for Zinedine Zidane og Real Madrid, som har ekstremt dårlige erfaringer i de senere år med at spille CL-kampe uden forsvars-legenden.
Senest i nederlaget til Manchester City i forgangne sæson, hvor man tabte 2-1 på udebane og her var Ramos ikke med efter sin udvisning i hjemmekampen, som dog også blev tabt med 2-1.
Ramos var heller ikke med i første CL-kamp i sidste sæson, hvor man tabte 3-0 ude til Paris SG. Her afsonede han den sidste af to karantænedage, som han fik efter opgøret mod Ajax i Amsterdam, hvor man vandt 0-1, men hjemmekampen uden Ramos blev tabt med hele 1-4.
I den sæson tabte man også de to kampe i gruppespillet mod CSKA Moskva med samlet 0-4.
Og endelig i sæsonen 2017/18 tabte man 1-3 hjemme til Juventus, som ellers havde udlignet Real Madrids 0-3 sejr i Torino, men så begik et klokkeklart straffesparks i tillægstiden, som Cristiano Ronaldo hamrede ind og dermed reddede lidt af æren.
