Optakt: Real Madrid - Paris SG, CL, 5. spillerunde
Real Madrid har revanche til gode, når holdet i aften spiller næstsidste gruppekamp hjemme mod Paris SG.
Første kamp i gruppen endte nemlig med et nederlag på 3-0 i et opgør, hvor Zidanes tropper aldrig fandt fodfæste og man blev reelt kørt over i den franske hovedstad.
Siden har der været tegn på forbedring hos Real Madrid, som kan være kvalificeret til ottendedelsfinalerne, når kampen fløjtes i gang kl. 21.00. Forinden har Club Brügge nemlig været i kamp og de skal bruge en sejr i Istanbul for at bevare håbet om videre kvalifikation.
Real Madrid har endnu ikke tabt på hjemmebane i denne sæson og man har aldrig tabt til et fransk hold i den fornemmeste turnering. 13 gange har man haft besøg fra Frankrig og 10 gange har man sendt holdene retur med nederlag, heraf de to gange, hvor Paris har været på besøg.
Det vil dog kræve, at Benzema og co. fortsætter det gode spil, for Paris SG har endnu ikke indkasseret mål i CL i denne sæson og i de seneste 28 CL-kampe er man gået fra banen med mål på kontoen. Træner Tuchel har da også et overflødighedshorn af kompetente angribere fra topscorer Icardi (10 mål), Mbappé, Cavani, Neymar og såmænd den tidligere Real Madrid-spiller Ángel di María, som scorede to mål i den første kamp.
Og argentineren er ikke den eneste Paris SG-spiller med Real Madrid-fortid, for der bliver også et kærkomment gensyn med Keylor Navas og med Pablo Sarabia.
Spansk presse spekulerer i, at Zinedine Zidane til aftenens kamp vil gå over til en 4-4-2-opstilling, hvor midtbanen bliver med Casemiro, Fede Valverde, Kroos og Modric, mens Hazard og Benzema er de oplagte i front. Sidstnævnte har scoret fem mål i de seneste tre kampe.
Der venter en fodboldmæssig lækkerbisken på 3+ i aften kl. 21.00, men her på Madridista.dk opfordrer vi jer alle til at deltage i vores Live-sending på Instagram, når Oscar Gómez Svendsen står klar til at svare på jeres spørgsmål direkte fra Estadio Santiago Bernabéu.
Og efter kampen er det såmænd Daniel og Christian, som går i studiet og snakker om kampen i vores nedtakts-podcast, som vi også anbefaler jer at lytte til.
Real Madrids forventede hold: Courtois, Carvajal, Ramos, Varane, Mendy, Casemiro, Fede Valverde, Kroos, Modric, Hazard, Benzema.
