Isco benyttes igen

Real Madrid har de seneste par kampe spillet en 4-4-2-formation, hvor Isco har spillet en afgørende rolle på midtbanen. Isco har ellers været benyttet som en marginalspiller i denne sæson, hvor han i 3-1 sejren mod Real Sociedad blev indskiftet i det 83. minut. Siden kongeklubben mødte PSG i Champions League har tingene dog set anderledes ud for spanieren.

Zidane benyttede sig i PSG-kampen af en velkendt formation, som var med til at sikre Real Madrid det 12. og 13. Champions League-trofæ. Bale forblev på bænken, hvor Zidane benyttede to angribere - i indeværende sæson Benzema og Jovic eller Hazard. Isco blev i PSG-kampen benyttet som det bindende led på midtbanen i stedet for Modric, mens han startede inde på bekostning af Valverde mod Alavés, hvor han fungerede som falsk 9'er.

Zidane argumenterede efter kampen mod Alavés for, at Isco altid har været en vigtig del af holdet, og han ikke var glemt. Isco sørgede i sommers selv for, at et muligt skifte fra kongeklubben ikke blev en realitet, selvom Zidane pointerede, at Isco primært ville være indskifter for klubben. De seneste par kampe har dog vendt tingene for Isco, som måske snart benyttes som fast starter igen.

Seneste artikler...