Corona-virus kan få betydning for flere turneringer
Optakten til EM i fodbold 2020 er i fuld gang, og i denne måned skal de sidste fire slutrunde deltagere findes i den såkaldte Play-off runde. Her skal lande med gode placeringer i Nations League Turneringen skal spille om de sidste fire slutrundepladser, og for første gang nogensinde, er der mulighed for at få fem nordiske lande med til samme slutrunde. Danmark, Sverige og Finland er allerede kvalificeret, mens Norge og Island skal en tur i Play-offs for at kvalificere sig til slutrunden. EM 2021 odds er også i fuld gang hos diverse bookmakere, men i de sidste par måneder har udsigterne til en mulig udskydelse eller aflysning af Europamesterskaberne i fodbold været på tale. Det sker som led i udvikling af corona-virussens spredning over hele kontinentet. Men kan det virkelig passe, at Corona-virussen kan sætte en stopper for EM i 2020, og hvilke konsekvenser har denne nye sygdom for resten af fodbold-Europa? - Det finder vi ud af i denne artikel, hvor vi går i dybden med eftervirkningerne af smittespredningen af Corona.
Har haft konsekvenser for Serie-A, Champions League og Superligaen
For der har nemlig allerede være konsekvenser på fodboldscenen, efter at Corona-virussen har spredt sig til det europæiske kontinent. Italien, der er det hårdest ramte europæiske land, har set sig nødsaget til at udskyde en hel del kampe - blandt andet braget mellem Juventus og Inter er blevet rykket flere dage. Desuden bliver flere kampe i Champions League spillet uden tilskuere, hvilket naturligvis ærgrer mange fodboldfans verden over. Senest har det også fået konsekvenser for Superligaen og 1. Division, der skal spille resten af kampene i marts måned uden publikum, som følge af anbefalinger fra regeringen og sundhedsmyndighederne.
EM i Danmark for første gang i fare for aflysning
Der var ellers lagt op til en kæmpestor folkefest i hele Danmark, da det blev officielt, at Danmark fik hele tre kampe på hjemmebane ved det kommende EM i 2020. Her er modstanderne Belgien, Finland og Rusland, men Corona-virussen truer nu afholdelsen af disse mesterskaber, da store arrangementer er store smittespreder. Derfor er det muligt, at folkefesten og Danmarks første slutrundekampe på hjemmebane, må udskydes et par måneder eller helt aflyses - dog har UEFA ikke meldt noget officielt ud endnu, så det er ikke sikkert, at der kommer til at ske ændringer i EM-programmet til sommer.
Stadig håb forude mener eksperter
Der er dog stadigt håb forude, hvis man spørger flere specialister og eksperter i virus. For det kan nemlig være, at spredningen med denne CoVid-19 virus bliver dæmpet, når vi når varmere vejr til sommer. Det var f.eks. tilfældet med andre historiske udbrud af virus, som f.eks. den spanske syge i 1918. Vi skal dog som fodboldfans stadig væbne os med tålmodighed, og følge sundhedsmyndighedernes anbefalinger for at se, om vi skal vente yderligere måneder på EM kommer til Danmark denne sommer. - For det er ikke kun EM, der er i fare for udskydelse eller aflysning - og OL taler man om at udskyde indtil truslen fra Corona er drevet over.
