Hernández Hernández dømmer El Clásico
Der er kommet dommer på det udskudte Clásico, som skal spilles onsdag d. 18. december på Camp Nou. Alejandro José Hernández Hernández har før dømt tre opgør mellem de to hold, senest da han tilbage i 2018 dømte en 2-2-kamp på Camp Nou.
Tilbage i 2017 viste Hernández Hernández Sergio Ramos ud på Bernabéu, inden Lionel Messi scorede til slutresultatet 2-3 i en kamp der heldigvis ikke fik nogen indflydelse på slutstillingen i ligaen.
Første gang han dømte verdens største klubkamp, var i april 2016, hvor Karim Benzema og Cristiano Ronaldo sørgede for en sejr på 2-1 i Barcelona, mens Sergio Ramos, naturligvis fristes man til at sige, fik rødt kort.
I alt har han dømt Real Madrid 20 gange, hvor det er blevet til 12 sejre, to uafgjorte og seks nederlag.
